Rehberlerimizden Bazıları

MAHİR YENİ

MAHİR YENİ

1987 yılında doğdum. 6 aylık bebekken ateşli bir hastalıkla farklı bir dile, dünyaya, şekillerle, işaretlerle konuşulan bir dünyaya adım attım. Jimnastiği ve resimi çok severim. Okuduğum Mimar Sinan İlköğretim Okulu’nda resim yarışmalarına katılıyor ve çok güzel ödüller alıyordum. Daha sonraları işitme engelliler eğitimindeki zaaflar ve yanlış uygulamalar yüzünden ortaokuldan sonra okulu bırakmak zorunda kaldım. Uzun bir çalışma hayatım oldu. Pek çok işte çalıştım. Çalışmış olduğum her işte, işimin hakkını verme gayretinde oldum ve hepsinde de başkalarının takdirini kazandım. Tabi bu kolay olmadı. Farklı olana ve bilmediğine karşı insanların tavrı ya da üstenci bakışı hep önüme setler çekti. Şu an Sessizlikte Diyalog Sergisi’nde duyanlara duymayanların dünyasını anlatma fırsatı bulduğum için mutluyum.

EMRE BEYYUSUFOĞLU

EMRE BEYYUSUFOĞLU

1994 yılında dünyaya geldim.. Doğuştan işitme engelliyim duymuyorum ama uzun yıllardır aldığım eğitimler sonucunda dudak okuyarak konuşalanları anlayabiliyorum. Genelde işaret dili ile iletişim kurmaktayım.. Vezneciler İşitme Engelli Okulu'nda 4. Sınıfa kadar eğitim gördükten sonra Sezgin Elmas İlköğretim Okulu'nda ilk ve orta okul eğitimimi tamamladım. Lise eğitimini işitme engelim nedeniyle yarım bırakmak zorunda kaldım, şu anda açık öğretimden liseye devam etmekteyim.. hayalim besyo okumak... 7 senedir İstanbul Sessizlik Spor Kulübü'nde güreş takımında yer almaktayım, birçok madalya kazanmışlığım var. Milli takıma seçildim fakat omuzumda bir sakatlık yaşadığım için uzun bir süre ara vermek zorunda kaldım. Şu an böyle bir projede rehber olduğum için çok mutluyum. Bu proje bizim gibi engelliler için gerçekten çok umut verici...

EDA YAVUZ

EDA YAVUZ

1994 yılında Sakarya’da doğdum. Doğduğumda engeli olmayan bir bireydim. Bir dönem kulağımdan kan gelmeye başlamıştı, doktorun yaptığı bir hata sonucu 1 ay sonra sağır oldum. Sonra yarım konuşmaya başladım ve yaşım ilerledikçe iyice sorunlar oluştu ve tamamen konuşamamaya başladım. Sakarya’da İlk ve orta öğrenimimi tamamladıktan sonra İstanbul’a taşındık. Ataşehir Yeditepe Özel Eğitim Meslek Lisesi’nden mezun oldum. 2 sene basketbol oynadım ama sağlık sebeplerinden dolayı bırakmak zorunda kaldım. Daha sonra kuaför olmaya karar verdim ve 3 sene kuaförlük yaptıktan sonra Sessizlikte Diyalog projesinde rehber olarak çalışmaya başladım. Bu proje çok umut verici ve içinde bulunmaktan çok mutluyum.

EBRU AĞCA

EBRU AĞCA

Merhaba ben Ebru. 1994 yılında İstanbul'da doğdum . Doğuştan işitme engelliyim, ailem de işitme engelli. Lise mezunuyum. Mezun olduktan sonra bir firmada girisimci bilgi sorumlusu çalıştım, daha sonra Üsküdar Üniversitesi'nde kısa bir zaman çalıştıktan sonra ise Gençlik Meclisi'ne yönetici oldum. Öğrenmeyi Öğren proje eğitimi aldim hem de İstanbul'da ve Adana'da projeyle ilgili eğitim verdim. 2017 Mayıs'ında Sessizlikte Diyalog' da rehberlik yapmaya başladım. Böyle bir projede yer aldığım için, çok mutluyum!

EBRU AKAY

EBRU AKAY

1995 yılında İstanbul'da dünyaya geldim. Doğuştan işitme engelli olarak, duyan ve konuşan bir ailede büyüdüm. İlkokulu normal okulda kaynaştırma öğrenicisi olarak okudum ve iletişim açısından çok zorluk çektim. Lisede işitme engelliler okuluna geçtim ve kendim gibi işitme engellilerle tanıştım bu beni çok mutlu etti. Ailemin ve öğretmenlerimin yardımıyla kendimi geliştirdim. Bilgisayar , muhasebe , resim , tercümanlık gibi bir çok dalda eğitim ve sertifika aldım. Açıldıktan kısa süre sonra Sessizlikte Diyalog' da çalışmaya başladım. Burası benim ailem gibi oldu, bu projenin bir parçası olmaktan büyük mutluluk duyuyorum.