Rehberlerimizden Bazıları

MAHİR YENİ

MAHİR YENİ

1987 yılında doğdum. 6 aylık bebekken ateşli bir hastalıkla farklı bir dile, dünyaya, şekillerle, işaretlerle konuşulan bir dünyaya adım attım. Jimnastiği ve resimi çok severim. Okuduğum Mimar Sinan İlköğretim Okulu’nda resim yarışmalarına katılıyor ve çok güzel ödüller alıyordum. Daha sonraları işitme engelliler eğitimindeki zaaflar ve yanlış uygulamalar yüzünden ortaokuldan sonra okulu bırakmak zorunda kaldım. Uzun bir çalışma hayatım oldu. Pek çok işte çalıştım. Çalışmış olduğum her işte, işimin hakkını verme gayretinde oldum ve hepsinde de başkalarının takdirini kazandım. Tabi bu kolay olmadı. Farklı olana ve bilmediğine karşı insanların tavrı ya da üstenci bakışı hep önüme setler çekti. Şu an Sessizlikte Diyalog Sergisi’nde duyanlara duymayanların dünyasını anlatma fırsatı bulduğum için mutluyum.

EMRE BEYYUSUFOĞLU

EMRE BEYYUSUFOĞLU

1994 yılında dünyaya geldim.. Doğuştan işitme engelliyim duymuyorum ama uzun yıllardır aldığım eğitimler sonucunda dudak okuyarak konuşalanları anlayabiliyorum. Genelde işaret dili ile iletişim kurmaktayım.. Vezneciler İşitme Engelli Okulu'nda 4. Sınıfa kadar eğitim gördükten sonra Sezgin Elmas İlköğretim Okulu'nda ilk ve orta okul eğitimimi tamamladım. Lise eğitimini işitme engelim nedeniyle yarım bırakmak zorunda kaldım, şu anda açık öğretimden liseye devam etmekteyim.. hayalim besyo okumak... 7 senedir İstanbul Sessizlik Spor Kulübü'nde güreş takımında yer almaktayım, birçok madalya kazanmışlığım var. Milli takıma seçildim fakat omuzumda bir sakatlık yaşadığım için uzun bir süre ara vermek zorunda kaldım. Şu an böyle bir projede rehber olduğum için çok mutluyum. Bu proje bizim gibi engelliler için gerçekten çok umut verici...

EBRU AKAY

EBRU AKAY

1995 yılında İstanbul'da dünyaya geldim. Doğuştan işitme engelli olarak, duyan ve konuşan bir ailede büyüdüm. İlkokulu normal okulda kaynaştırma öğrenicisi olarak okudum ve iletişim açısından çok zorluk çektim. Lisede işitme engelliler okuluna geçtim ve kendim gibi işitme engellilerle tanıştım bu beni çok mutlu etti. Ailemin ve öğretmenlerimin yardımıyla kendimi geliştirdim. Bilgisayar , muhasebe , resim , tercümanlık gibi bir çok dalda eğitim ve sertifika aldım. Açıldıktan kısa süre sonra Sessizlikte Diyalog' da çalışmaya başladım. Burası benim ailem gibi oldu, bu projenin bir parçası olmaktan büyük mutluluk duyuyorum.